Az internet tele van fogápolási trükkökkel, de vajon mennyire hatékonyak és biztonságosak ezek a módszerek valójában? Itt az idő, hogy utánajárjunk a leggyakrabban felbukkanó tévhiteknek, hogy elválasszuk a tényeket a fikcióktól!
Tévhit 1: Minél keményebb a fogkefe, annál hatékonyabban tisztít
Sokan vélekednek úgy, hogy a kemény sörtéjű fogkefe alaposabban tisztítja a fogakat. Ez azonban nem csak egyszerűen egy tévhit, hanem olyan gyakorlat, amivel könnyen kárt tehetünk. A túl kemény fogkefe használata koptathatja a zománcot és irritálhatja a fogínyt.
A szakemberek – így a mi fogorvosaink is Százhalombattán – általában közepes keménységű fogkefét javasolnak, amely hatékonyan, de kíméletesen tisztít. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a helyes fogmosási technika sokkal fontosabb, mint a fogkefe keménysége!
Tévhit 2: Fogmosás után azonnal öblíteni kell
Általánosan elterjedt szokás fogmosást követően azonnal öblíteni. Ennek azonban nincs szakmai alapja, sőt, csökkentheti a fogkrém jótékony hatását, hiszen a fogkrémben lévő fluorid segít megerősíteni a fogzománcot és megelőzni a fogszuvasodást.
Ha tehát azonnal öblítünk, egyszerűen nem hagyjuk, hogy a hatóanyag kifejtse teljes hatását. Ehelyett elegendő fogmosás után csak kiköpni a felesleges fogkrémet, és a legjobb, ha ezt követően 30 percig nem öblítünk és nem fogyasztunk semmit.
Tévhit 3: A fogselyem használata sérülést okozhat a fogínyben
Sokan abbahagyják a fogselyem használatát, mert az első alkalmakkor enyhe vérzést tapasztalnak. Fontos tudni azonban, hogy az esetlegesen fellépő kezdeti vérzés a legtöbb esetben az ínygyulladás jele, amit épp a rendszeres fogselyemhasználat tud orvosolni.
A fogselyem kulcsfontosságú a fogak közötti területek tisztításában, ahová a fogkefével nem érünk el. Bár fontos, hogy figyeljünk az intő jelekre, rendszeres és helyes használat mellett a vérzés megszűnik, az íny egészségesebbé válik.
Tévhit 4: A szájvíz helyettesíti a fogmosást
A szájvíz frissítő érzést ad és felveszi a harcot a szájban lévő baktériumokkal, de tévedés azt gondolni, hogy helyettesítheti a fogmosást és a fogselyem használatát. A szájvíz önmagában nem képes eltávolítani a lepedéket és az ételmaradékokat a fogakról, illetve azok közül.
A legjobbat azzal tesszük, ha kombináljuk a különböző otthoni fogápolásra tervezett megoldásokat. Használjuk a szájvizet kiegészítésként a rendszeres fogmosás és fogselyem használat mellett, ne pedig azok helyettesítőjeként!
Tévhit 5: Ha nem érzünk fájdalmat, nincs szükség fogorvosi vizsgálatra
Sokan csak akkor mennek fogorvoshoz, amikor kellemetlenséget, rosszabb esetben fájdalmat éreznek. Ez a hozzáállás azonban hosszú távon csöppet sem kedvező. Számos probléma nem okoz azonnal észrevehető tüneteket, elég csak a kezdődő fogszuvasodásra gondolni.
A rendszeres, legalább félévente történő fogorvosi ellenőrzések segítenek felfedni és kezelni a problémákat, mielőtt azok súlyosabbá válnának. Ebben az esetben is igaz tehát, hogy a megelőzés a legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb út.
Maradjunk a professzionális megoldásnál!
Bár az otthoni ápolás az alapja az egészséges fogak megőrzésének, fontos, hogy mindig megbízható információkra támaszkodjunk. A tévhitek követése nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, hosszú távon pedig csak baj származik belőle.
Ha Ön is inkább a professzionális megoldást választja, várja fogászatunk Százhalombattán! Szakképzett csapatunk segít eligazodni a fogápolás útvesztőjében, és olyan módszereket ajánl, amelyek valóban hatékonyak és biztonságosak. Foglaljon időpontot akár még ma!