korona

Élet a korona felhelyezése után: napi rutin, érzékenység, szokások

Amikor valaki fogkoronát kap, egy hosszabb folyamat végére ér. Ilyenkor a fájdalmak vagy az esztétikai problémák már múltbeli gondok, melyek helyét a megkönnyebbülés veszi át. Ugyanakkor természetes, hogy a korona felhelyezése után is felmerülnek kérdések: mit lehet érezni az első napokban, mire kell figyelni, hogyan alakul át a napi szájápolás? Lássuk! Az első napok: érzékenység…

Tovább
fogorvosi rendelő

Amikor nem elég a „sensitive” fogkrém, avagy a fogérzékenység okai

Sokak számára ismerős az az éles fájdalom, ami egy fagylalt vagy éppen forró ital fogyasztásakor jelentkezik. A fogérzékenység gyakori probléma, amit a legtöbben úgy próbálnak enyhíteni, hogy speciális, érzékeny fogakra való fogkrémre váltanak, ami sokszor be is válik. De mi a helyzet akkor, ha ez nem elég? Mi is pontosan a fogérzékenység? Fogérzékenység akkor alakul…

Tovább
fogkő eltávolítás

Fogselyemmel a fogkő ellen

A hófehéren ragyogó mosoly nem természetes jelenség, ugyanis a fogak színe eredetileg nem vakító fehér. Az otthoni és a rendelői kezelések segítségével lehetőség van arra, hogy egy mosoly fehérebb legyen, de alapvetően minden fognak megvan a maga természetes árnyalata. A fogak színét sok minden befolyásolja, kezdve az életkortól, az elfogyasztott ételeken és italokon át a…

Tovább
fogorvos

A terhesség hatása a fogakra

Az emberi fogsor folyamatosan ki van téve a szuvasodás, a romlás, a fogvesztés veszélyének, ami a szép mosolyt is befolyásolja. A ragyogó, szabályos, egészséges mosolyért bizony tenni kell minden egyes nap, de nem mindegy, hogyan. Vannak olyan életszakaszok, amikor a testben lezajló változásokhoz kell alkalmazkodni és a mosoly egészségét fokozottan óvni. Ilyen életszakasznak számít például…

Tovább
fogkő eltávolítás

Búcsú a fogkőtől: amit a megelőzésről és kezelésről tudni érdemes

A ragyogó mosoly alapja az egészséges fogsor és íny, ugyanakkor a fogkő megjelenése sokkal több, mint esztétikai probléma. A következőkben megnézzük, hogyan ismerhető fel, és mire lehet számítani eltávolítása közben, illetve után! A fogkő kialakulásának korai jelei A fogkő tulajdonképpen megkeményedett lepedék, amely a fogak felszínén megtapad. Kezdetben puha, fehéres lepedéket tapasztalhatunk, ha azonban ezt nem…

Tovább
fogorvos, fogászat

A fogíny egészsége és a dohányzás

A fogínybetegségek napjaink leggyakoribb fogászati kihívásai közé tartoznak, melyek sokak mindennapjait nehezítik meg, pedig egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne a baj. Ismerjük meg most a fogíny egészségét veszélyeztető tényezőket, köztük az egyik legnagyobb ellenség, azaz a dohányzás hatásait! Milyen az egészséges és a beteg fogíny? Az íny egészséges állapotban halvány rózsaszín, feszes, szorosan illeszkedik a fogakhoz…

Tovább
fogtömés

Szuvasodás és töméscsere: így ismerheti fel a jeleket

Senki sem ismeri jobban a testét, mint saját maga, épp ezért érdemes figyelni a legapróbb változásokra is, hiszen ezek néha figyelmeztetések, hogy valami nincs rendben. A fogszuvasodás is egy ilyen, kezdetben nehezen észrevehető, alattomos folyamat, amivel mindenképpen érdemes foglalkozni. Nem a fájdalom az első jel! A szuvasodás kezdetben apró zománchibák formájában jelenik meg. Bár ezek…

Tovább
fogpótlás

Hogyan szokhatja meg rekordidő alatt a fogpótlást?

A fogpótlás jelentős változást hozhat az életminőségben, hiszen az egészségügyi szempontokon túl valami olyat tud adni, amit semmi más: magabiztos mosolyt. Minden előnye ellenére azonban az első hetek sokak számára nehezen telhetnek, különösen, ha kivehető fogpótlásról van szó. Miért olyan nehéz megszokni? A fogpótlás egyik legnagyobb kihívása az idegentest-érzés. A természetes fogaktól eltérően a kivehető…

Tovább
fogpótlás, implantáció

A foghiány negatív következményei

A fogaink épsége kihat a mosolyunk esztétikájára, de alapvető feltétele az egészségünk egyensúlyának is. A szép mosoly nemcsak fehér, szabályos fogsort jelent, hanem olyan fogakat is, amik nem okoznak egészségügyi problémát. Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb mértékben válik szükségessé az eredeti fogak pótlása. A felnőtt emberek között nem igazán találunk olyat, akinek ne lenne tömése…

Tovább
szájsebészet

A bölcsességfog kihúzása és pótlása

A bölcsességfog a fogsor legnagyobb méretű tagja, ami csak később válik a fogsor részévé, mert az életkor előrehaladtával bújik ki. Tinédzserkorban, 16 éves életkortól kezdve bukkanhatnak elő a bölcsességfogak, egészen 24 éves korig, de van, akinek még többet kell várni rá vagy egyáltalán ki sem tud nőni. A bölcsességfogból összesen négy darab növekszik, állcsontonként kettő.…

Tovább