A bölcsességfog a fogsor legnagyobb méretű tagja, ami csak később válik a fogsor részévé, mert az életkor előrehaladtával bújik ki. Tinédzserkorban, 16 éves életkortól kezdve bukkanhatnak elő a bölcsességfogak, egészen 24 éves korig, de van, akinek még többet kell várni rá vagy egyáltalán ki sem tud nőni. A bölcsességfogból összesen négy darab növekszik, állcsontonként kettő.
A bölcsességfog erőteljes őrlést tud produkálni, eredetileg ez is a szerepe, hogy a rostokat, húst, növényi részeket meg lehessen rágni. Valójában erre a fajta fogra már nincs igazán szükség, az ősi időkből maradt meg.
Mitől függ, hogy mennyi idő alatt vagy mennyire gyorsan nő ki ez a fajta fog? A fogak helyzete, a mérete és a helye is számít, de az állkapocs nagysága, a fogak elhelyezkedése is hatással van rá.
A bölcsességfognak kettő vagy három gyökere van, attól függően, hogy felső vagy alsó elhelyezkedésű fogról van szó.
A bölcsességfog eltávolításának okai
A bölcsességfogat sajnos gyakrabban kell eltávolítani, mint azt a páciensek szeretnék. A fog állapotától függetlenül, egy teljesen egészséges fogat is ki kell húzni, illetve ki kell műteni.
- Az okok között szerepel a helyhiány, ami az állkapocs mérete vagy a fogak elhelyezkedése miatt alakulhat ki. Az utolsó fog növekedésekor már megnyilvánul ez a probléma, a páciens nyomást, fájdalmat, feszülést érzékel.
- A bölcsességfog a legutolsó a sorban, ráadásul még hozzá is szorulhat az előző foghoz, ami megnehezíti az alapos tisztítását. A könnyen szuvasodó fogak veszélybe sodorják a többi fogat, ezért a fogorvosok gyakran javasolják a leghátsó fog kihúzását, ha ilyen szempontból az indokolt.
- A kicsi méretű állkapocsban gyakran előfordulhat a fogak torlódása, ami girbe-gurba fogsort eredményez, de nem csupán esztétikailag zavaró ez az állapot. A leghátsó fog ugyanis nyomja hátulról a többi fogat, ami változást idéz elő a harapásban.
- A félig kinőtt fog képes begyulladni, ráadásul nem biztos, hogy teljesen ki tud bújni, ami viszont állandó fájdalommal jár és a szájzárat is kocáztatja a beteg.
A bölcsességfog pótlása
A bölcsességfogat tehát gyakran eltávolítják, talán meglepő lehet, de a szakemberek maguk is javasolják akár az egészséges fog kihúzását is. Az utolsó fog tulajdonképpen funkciótlan, abból a szempontból, hogy nem vesz részt a tényleges rágásban. Ebből a megállapításból következik, hogy nincs is szükség a fog utólagos pótlására.
Vannak kivételek, amikor a bölcsességfog megtartása vagy utólagos pótlása indokolt, mert szerepet kaphat egy kivehető vagy rögzített pótlás megtartásához szükség van rá a fogsorban. Szintén indokolt a pótlás, ha az előtte lévő fog is hiányzik vagy a pácienst zavarja az utolsó fogak okozta hézag a fogsorban. Az esztétikusabb, stabilabb fogsorhoz implantátumot vagy koronát is javasolhat a szakember.
Fogászati kezelések profi szakemberektől
A fogorvosi rendelőnk Százhalombattán nyílt meg, ahol a páciensek tiszta, nyugodt, igényes és nem utolsósorban professzionális környezetben vehetik igénybe a fogászati, szájsebészeti szolgáltatásokat. A prevenciót célzó és a gyógyuláshoz szükséges kezelések is megfizethető árban elérhetőek a páciensek számára.
Ne essen abba a hibába, hogy félelemből elkerüli a fogorvost, halogatja a vizsgálatot vagy egyszerűen nem jár ellenőrzésre, mert nincs meglévő problémája!A fogak egészsége kihat a száj és a szervezet állapotára is, ezért fontos törődni vele.
Amennyiben szeretne bejelentkezni hozzánk, nem kell mást tennie, csak felvenni a kapcsolatot a fogorvosi rendelő egyik asszisztensével és időpontot egyeztetni vele.