Fogpótlás készítésére a fogazat részleges vagy teljes elvesztése miatt van szükség. Szerencsére napjainkban korszerű módszerekkel, esztétikus fogművek kerülnek a páciensek szájába.
A szép mosolyra vigyázni kell
Az alapos és rendszeres szájápolás a megfelelő szájhigiénia feltétele. Erre nemcsak azért van szükség, hogy friss legyen a lehelet a reggeli indulás után vagy komfortos érzés kövesse az étkezést. Fontosabb a szájüreg és a fogak egészségének védelme. Megelőzéssel elejét lehet venni a fogak elvesztésének, de akár komolyabb betegségek kialakulásának is.
A hazai tendenciák sajnos azt mutatják, hogy a magyar lakosság nem jár élen a gondos fogápolásban és a szájhigiénia aktív művelésében. Márpedig a fogsorunk olyasmi, amit nehezen lehet elrejteni és azonnal magára vonzza a tekintetet. Egy szép mosoly vonzóvá tesz és árulkodik a fogápolási, életmódbeli szokásainkról is.
A lepedéket – ami a fogakon képződik, bejut a fogközökbe – fogkefével, fogkrémmel, fogselyemmel és fogköz tisztító kefével lehet hatásosan eltávolítani. Ha nem járunk el alaposan – ajánlott legalább naponta kétszer, – akkor az ételmaradékokból származó lepedékből szépen lassan fogkő képződik.
A fogkő egyrészt látható, elcsúfítja a fogakat, másrészt ínygyulladást okozhat, mert baktériumok találhatóak benne. A gyulladás miatt bekövetkezhet a fogak elvesztése is. Az elromlott vagy meglazult fogak nem mindegyikét lehet megmenteni. Amennyiben a fogtömés és a gyökérkezelés sem segít, a fog eltávolítása történik a többi fog épségének megóvása érdekében is.
Mi jön a foghúzás után?
A fog helyén nem kell egy kellemetlen foghiányt takargatni. A korszerű fogpótlások szinte észrevehetetlen és komfortos „pótfogakat” kínálnak a pácienseknek.
A fogpótlással helyre állítható a megszokott mosoly és a fogsor esztétikája, egyensúlya is. A foghiány következménye ugyanis a többi fog elmozdulása, a csontszövet gyengülése, a rágóerő csökkenése is. Sőt, ízületi gyulladás is bekövetkezhet, ami már túlmutat a szájüregen. A fogpótlás tehát egészségügyi szempontból is szükséges, nem csupán esztétikai jelentősége van.
Milyen fogpótlás típusok léteznek?
Mitől függ, hogy milyen pótlás kerül a páciens szájába? Előzetesen állapotfelmérés történik és ekkor a szakember meghatározza, milyen mértékű foghiány áll fenn. Nem mindegy, hogy korona, híd, implantátum vagy inlay betét az, amire szükség van.
A fogpótlás lehet részleges vagy teljes, kivehető vagy rögzített, ideiglenes vagy állandó, illetve alapanyag szerint is többfélét tudunk megkülönböztetni.
A fog belseje is kaphat pótlást, ugyanis létezik inlay és onlay betét is. Az előbbi a fog belső, sérült részeit pótolja, az utóbbi pedig a rágófelületet.
Rögzített pótlás a korona és a híd. A korona egy fogra kerül, a híd pedig több fogat, illetve foghiányt is lefed.
A kivehető fogsor („protézis”) rögzülhet tartófogakon, de készülhet teljes protézis abszolút fogatlan szájba is.
Alapanyag alapján készülhet egy pótlás kerámiából, cirkóniumból, de fémből és akrilból is.
Az implantátum behelyezésekor vagy más néven fogbeültetéskor a műgyökeret az állcsontba csavarozzák. Itt biztonságosan és tartósan rögzül, becsontosodik. Anyaga speciális fémötvözet. A behelyezés műtét útján történik és több implantátum segítségével több hiányzó fog pótlása is lehetségessé válik.
Ne habozzon felkeresni a rendelőnket, ha fogazati vagy íny problémákkal küzd vagy szeretné megelőzni azokat! Várjuk szeretettel.