A fogpótlás jelentős változást hozhat az életminőségben, hiszen az egészségügyi szempontokon túl valami olyat tud adni, amit semmi más: magabiztos mosolyt. Minden előnye ellenére azonban az első hetek sokak számára nehezen telhetnek, különösen, ha kivehető fogpótlásról van szó.
Miért olyan nehéz megszokni?
A fogpótlás egyik legnagyobb kihívása az idegentest-érzés. A természetes fogaktól eltérően a kivehető pótlás nem nő hozzá a csontokhoz, amivel bár minden páciens tisztában van, érezni egészen más, mint tudni. A pótlás eleinte mozgékonynak tűnhet, ami bizonytalanságérzetet okozhat rágás vagy beszéd közben.
További nehézséget jelenthet a kezdeti időszakban az íny érzékenysége. Ennek az az oka, hogy a fogpótlás nyomást gyakorolhat olyan területekre, amelyek korábban sosem voltak terhelve, ez pedig enyhe fájdalommal járhat.
A nyelv és az ajkak évtizedeken át ugyanúgy működtek, a fogpótlás azonban ezekre is hatással van, és a jól megszokott mozdulatok kezdetben ügyetlenebbnek tűnhetnek. Mivel a szervezet természetes módon próbál alkalmazkodni, a nyáltermelés is fokozódhat a kezdeti időszakban.
Hogyan lehet mindezt a lehető leggyorsabban megszokni? Az alábbiakban praktikus tanácsokat adunk, hogy minél könnyebb legyen a beavatkozást követő időszak.
Viselje folyamatosan!
A legfontosabb, hogy ne adja fel az első kellemetlen érzések után. A szájizmoknak, az ínynek, sőt, az agynak is időre van szüksége, hogy megtanuljon alkalmazkodni az új helyzethez. Tanácsos a fogpótlást az első napokban minél hosszabb ideig viselni, még akkor is, ha eleinte kényelmetlennek tűnik.
Fontos azonban, hogy ha erős fájdalmat vagy irritációt tapasztal, akkor ne kényszerítse magát hozzászokni az érzéshez, hanem konzultáljon a fogorvosával, mert könnyen lehet, hogy egy apró igazítás szükséges.
Így gyakorolja a beszédet
A beszéd eleinte szokatlannak tűnhet, mivel a fogpótlás befolyásolja a hangképzést. Ám a legfontosabb, hogy ne kerülje a beszédhelyzeteket, ahhoz, hogy minél gyorsabban visszanyerje a természetes beszédkészségét, egyszerűen csak gyakorolni kell. Hogyan?
A gyakorlás egyik legjobb módja, ha hangosan olvas egy könyvből vagy újságból, mivel ez segít megszokni az új hangképzési módokat. A nehezen kiejthető szavak erősítik a szájizmokat és hozzájárulnak a gyorsabb alkalmazkodáshoz, így bármennyire is furcsa, a nyelvtörők ismételgetése is kiváló módszer.
Gyakorlás közben érdemes megfigyelni, melyek azok a hangok, amelyek a legnehezebben mennek. Ha például úgy veszi észre, hogy az „s” vagy „sz” hangokat nehezen tudja formálni, próbálja őket tudatosan, lassan és pontosan kiejteni.
Mire figyeljen étkezésnél?
Az első napokban célszerű puha, könnyen rágható ételeket fogyasztani, hogy minimalizálja az íny terhelését és a rágással járó esetleges kellemetlen érzéseket. Ahogy azonban az íny hozzászokik a nyomáshoz, fokozatosan visszatérhet a megszokott étrendhez.
Az átmeneti időszakban tanácsos kerülni a nagyon ragacsos, illetve különösen kemény ételeket, mint például a karamella vagy a diófélék, ezek ugyanis túlzottan megterhelhetik a fogpótlást és az ínyt.
Érdemes kisebb falatokkal kezdeni, ez könnyebbé teszi a rágást, és különösen fontos, hogy mindkét oldalon egyenletesen rágjon, mert ha szándékosan kíméli a fogpótlás területét, az instabilabbnak érződhet.
Mindez talán körülményesnek tűnhet, de idővel képes lesz ugyanúgy élvezni az ételeket, mint korábban, ezért a legfontosabb, hogy türelmes legyen önmagával.
Professzionális fogászati megoldások
A fenti tanácsok követésével jelentősen felgyorsíthatja az alkalmazkodás folyamatát és hamarabb élvezheti az új fogak nyújtotta előnyöket. De ne feledje, mindenkinél más ütemben zajlik ez a folyamat, ezért ne hasonlítsa össze a tapasztalatait másokéval!
Ha pedig segítségre van szüksége, ránk számíthat! Fogászati rendelőnkben professzionális, az Ön igényeihez és élethelyzetéhez illő fogpótlást készítünk, valamint személyre szabott tanácsokkal támogatjuk az alkalmazkodás időszakát. Keressen minket bizalommal!