Ha fogtömésre van szükség, nem érdemes halogatni a beavatkozást. Mutatjuk, mi mindent érdemes tudnia a témában!
Fogtömésre általában akkor van szükség, amikor a szuvasodás olyan mértékű, hogy a fog szerkezetében folytonossági hiány, lyuk keletkezik. Ez a folyamat a zománcot és/vagy a dentint is érintheti, és ha nem kezelik időben, akár a fog elvesztéséhez is vezethet. A tömés célja tehát, hogy helyreállítsa a fog eredeti formáját, stabilitását és funkcióját, megakadályozva ezzel a további romlást.
Mit kell tudnia a fogtömés előtt?
Ha tömésre érkezik százhalombattai fogászatunkra, az egyeztetett időpontot megelőzően érdemes kerülnie az olyan ételeket és italokat, amelyek növelhetik a fogérzékenységet. Viszont sose érkezzen éhgyomorra, fogászati kezelés előtt mindenképpen egyen, igyon. Emellett fontos, hogy tájékoztassa orvosát minden olyan Önt érintő egészségügyi tényről, állapotról vagy gyógyszerről, amely befolyásolhatja a kezelést, illetve a tömés anyagának kiválasztását.
Ami számunkra rutin beavatkozás, Önnek nem szokványos helyzet, ezért annak érdekében, hogy nyugodtan ülhessen a fogorvosi székbe, jó, ha nagyvonalakban tisztában van azzal, hogy mire számíthat. A tömés magában foglalja a sérült terület tisztítását, a szuvas részek eltávolítását és a tömőanyag beillesztését a megtisztított üregbe.
A fogtömés időtartama változó, általában 15 perc és egy óra között mozog, attól függően, hogy mennyi és milyen munkafázisra van szükség az adott foggal. A modern tömőanyagok szinte azonnal megkeményednek, így a Fogtündér Fogászati Rendelőből távozva rögtön visszatérhet a mindennapi tevékenységeihez. Ám jó, ha tudja, hogy az Ön felelőssége, hogy megfelelően gondoskodjon az új tömésről, lelkiismeretesen ápolja fogazatát, hogy az hosszú távon is megőrizze funkcióját.
Tanácsok a beavatkozást követő időszakra
Ideiglenes tömés esetén annak teljes megkeményedéséig, ami általában néhány órát vesz igénybe, kerülni kell a tömött fog terhelését, hogy ne sérüljön vagy lazuljon meg az anyaga. Ezen időszak alatt érdemes kerülni a túl kemény, ragadós vagy szélsőséges hőmérsékletű ételeket és italokat, mivel ezek irritálhatják a kezelt területet vagy károsíthatják a tömést. A végleges, esztétikus tömés azonnal használatba vehető.
A fogtömés utáni első napokban a fog ideiglenesen érzékennyé válhat, ezért fontos, hogy óvatosan bánjon vele. Amennyiben néhány nap után is diszkomfort érzete van, esetleg fájdalmat érez, érdemes újra ellátogatnia az orvosához, aki megvizsgálja a tömött fogat és segít a lehető leghamarabb megszabadulni a kellemetlen érzéstől. Esetleg telefonon is kaphat jó tanácsokat rendelőnktől.
A hosszú távú gondoskodás titkai
Akadnak ételek, amiket jobb, ha elkerül, a kemény cukorkák, ragadós édességek problémásak lehetnek a tömésre nézve, és bármennyire is vonzó a hőségben, jeget sem ajánlott rágcsálni… A jó szájhigiénia fenntartása szintén fontos, a megfelelő fogmosási technika és a fogselyem használata segít megelőzni a további szuvasodást és hozzájárul a tömés hosszú élettartamához.
Végül ne feledje, hogy a rendszeres fogorvosi ellenőrzés elengedhetetlen, hiszen a szakember felismeri a tömés esetleges kopását vagy sérülését, melynek köszönhetően időben meg lehet tenni a szükséges intézkedéseket. A tömés megfelelő gondozása hozzájárul az általános szájegészséghez és a jó életminőség fenntartásához, ezért nem éri meg kockáztatni!
Inkább halogatná még egy kicsit a tömést?
Ne tegye! Ahogy azt már említettük, a fogtömés egy rutin beavatkozásnak számít, kevésbé fájdalmas és gyorsabban elvégezhető, ráadásul anyagilag is kevésbé megterhelő, mint a komolyabb eljárások. A fogászati problémák halogatása nem csak a jelenlegi állapot romlásához vezethet, hanem hosszú távon is negatívan befolyásolhatja az életminőséget.
Ne várjon a fájdalom vagy más tünetek megjelenéséig, kezelje proaktívan fogászati egészségét, és keresse fel rendszeresen fogorvosát százhalombattai rendelőnkben!