A fogkő eltávolítása nem csak esztétikai kérdés, az egészségre óriási hatással van a kezeletlen fogkő.
Mi a fogkő?
A mindennapok során többször is eszünk, iszunk, az étkezések között nassolunk. Minden, ami a szánkba kerül, ételmaradékot hagy maga után. Az ételmaradékból lepedék képződik a fogak felületén, ami baktériumokat is tartalmaz. A nyálból, az italok és ételek után keletkező maradékból jön létre az úgynevezett plakk.
A plakk bevonja a fogak felszínét, hatalmas egészségügyi rizikót jelentve ezzel. Minél később történik meg a fogmosás, annál könnyebben képződik lepedék a fogakon. A nyálban vannak bizonyos szervetlen anyagok, kalcium-klorid és magnézium-klorid, amik a fogkövet megteremtik. 72 óra elteltével az ételmaradékból létrejött lepedék elmeszesedik és fogkő válik belőle.
A fogak egyenetlen felülete kedvező terepet jelent a fogkő megkapaszkodásának. A megszilárdult rétegre további rétegek tudnak rakódni és már csak szakszerű fogkő eltávolítással lehet megszüntetni.
Sajnos hazánkban ijesztően sok a lakosság körében azoknak a száma, akik nem törődnek eleget és elég alaposan a szájhigiéniával.
A fogkövet nemcsak a fogmosás hiánya idézi elő, hanem a hanyag szájápolás, például a felületes fogmosás is. A magyar lakosságra jellemző, hogy már a huszonéveseknek is van valamilyen fogászati betegsége.
A fogkő legnagyobb felületen a felső, oldalsó nagyörlők és kisörlők, illetve az alsó metszőfogak felszínén tud képződni. Miért pont ezeken a fogakon? Itt találhatóak a szájban a nyálképző mirigyek is, ami a fogkő számára ideális.
A sárgás zöldes barnás fogkő keletkezése sokkal nagyobb veszélyt jelent a dohányosok számára, de a girbe gurba fogsor is nagyobb kockázati tényezőt jelent. A savas ételek és italok gyakori fogyasztása is növeli a meszes plakk kialakulásának esélyét.
Miért veszélyes?
Az elmeszesedett lepedék elszínezi a fogakat, rosszabb esetben pedig gyulladást idéz elő az ínyben. A kezeletlen állapot a fogakra is hatással van, elkezdenek könnyebben szuvasodni, majd pedig lyukadni.
A gyulladt ínynek megváltozik a színe, sötétebb, pirosas árnyalatot kap, a lehelet bűzössé válik, az íny pedig feljebb húzódik a fogakról. Szintén vészjelzésnek számít, ha a páciens ínyvérzést is tapasztal, ami előtte nem volt jellemző. Ez az állapot fájdalmas is tud lenni,, hiszen a fogak és az íny érzékenyebbé válik, ez a fogászati kezelés alkalmával is érezhető.
A gyulladás tovább terjedhet az állcsontra, a fogak elvesztését is okozhatja. A fogkő ráadásul fogászati góc is, tehát kapcsolatba hozható olyan tünetekkel, mint a hajhullás vagy ízületi panaszok.
A rossz szájhigiénia és a halogatott vagy elmaradt fogászati ellenőrzések oda vezetnek, hogy a fogak épsége veszélybe kerül. A fogászati rendelőben a fogak és az íny állapotától függően tudnak javasolni különböző fogászati kezeléseket. Az elsődleges cél mindig a fogmegtartó kezelések előnyben részesítése.
Ameddig csak lehet, az eredeti fogat meg kell őrizni és csak a legvégső esetben folyamodni a foghúzáshoz. A fog eltávolítását ki lehet váltani a fogtöméssel, illetve a gyökérkezeléssel. Sajnos van olyan eset, amikor már késő vagy a felsorolt fogászati kezelések hatástalannak bizonyulnak. Egy idő után a fog olyan állapotba kerülhet, ami már veszélyezteti a többi fog egészségét, ezért a kihúzása és a fogpótlás marad az egyetlen, szóba jöhető verzió.
A fogorvosi rendelőnkben minden páciens megkapja azt a kezelést, amire személyre szabottan szüksége van. Ne halogassa a bejelentkezést, egyeztessen időpontot velünk és a fogai megkapják a segítséget ahhoz, hogy épek és egészségesek maradjanak!