A fogápolás teljesen alapvető szokás, mégis sokan elhanyagolják. A fogmosást és a rendszeres szájápolást ráadásul nem elegendő minden nap csinálni, mert csak akkor ér valamit, ha helyesen is gyakorolják.
A leggyakoribb tévhitek a fogmosásról
A felmérések azt mutatják, hogy nagyon sok embernek rosszak fogai, illetve nem megfelelő a szájhigiéniája. A hazai lakosság jelentős része nem szeret vagy egyszerűen csak nem tud helyesen fogat mosni. Sajnos tény, hogy azok sem ismerik és gyakorolják a helyes fogmosást, akik egyébként naponta többször, rendszeresen ápolják a fogaikat.
Bizonyos tévhitek ma is tartják magukat, emiatt pedig az általános szájhigiénia alacsony szinten marad.
1. A rossz fogak öröklődnek, nem lehet tenni semmit ellenük. Ez így nem igaz, mert a szuvasodásra való hajlam öröklődhet, a fogak állása és a fogzománc vastagsága is, ám az egészséges fogak megtartása a helyes és elkötelezett szájápoláson is múlik.
Naponta legalább kettőször kell fogat mosni, étkezés után fél órával, leghamarabb. A fogkefe és a fogkrém önmagában nem elegendő, a fogköz tisztítók és a szájvizek is szükségesek az ép fogakhoz.
2. Étkezés után azonnal fogkefét kell ragadni. Ez az állítás is helytelen, mert az elfogyasztott ételben található savak képesek aktívan fellazítani a fogzománcot. Ha azonnal fogat mosunk, az a fogzománc sérüléséhez vezethet, emiatt ajánlott legalább fél óra az evés és a fogmosás között.
3. A fogkefét elég kicserélni akkor, amikor már láthatóan elhasználódott. Pár hónap alatt már jelentősen romlik egy fogkefe tisztító hatása. A fogmosásból maradnak baktériumok a sörtéken is, amiket nem lehet leöblíteni maradéktalanul. Az igazán tudatos fogmosók éppen ezért háromhavonta cserélik le a fogkeféiket!
Szomorú adat, hogy a hazai fogkefe vásárlás az átlag alatt van. Egy emberre, egy évben csak 0,8 fogkefe jut. Más országokban ez évi 2-3 darab fogkefét jelent.
4. Elegendő egy fogkefe és egy fogrém a szájápoláshoz. Ez az állítás régóta nem felel meg a modern szájápolás követelményeinek. A fogköz tisztítók, szájvizek alkalmazása kiegészíti a mindennapos szájápolást.
5. A le fel és az oldalirányú erős dörzsölés jelenti a fogmosás technikáját. A túl erős dörzsölés hatására fennáll annak a veszélye, hogy a fogzománc lekopik, valamint megsérül a fogíny. A kicsi mozdulatok javasoltak a fogmosás során, a fogínytől a fog felé.
A nyári fogápolás
Nyáron a rengeteg program, a felborult napirend, a különleges ételek és italok is hatással lehetnek arra, hogy a fogak, az íny rosszabb állapotba kerülnek, mint előtte. Az utazó termékek kínálata színes, lehet kapni praktikus, kis méretű fogkrémet, szájvizet és összecsukható, kisebb méretű utazó fogkefék is léteznek már.
Az ételekkel, italokkal óvatosan bánjunk, főleg akkor, ha tudjuk, hogy érzékenyek a fogaink. Kerüljük a túl savas hatású ételeket és a túl szélsőséges hőmérsékletű, tehát túl hideg és túl forró italok, ételek fogyasztásával óvatosan bánjunk. Főleg egyiket a másik után nem szabad váltogatni, különben fájdalmas következményei lehetnek.
A fogászati rendelőnk munkatársaira mindig számíthat, ha valamilyen probléma nehezíti meg a hétköznapjait. Az egészséges fogak és szájüreg megelőzéssel és színvonalas fogászati kezelésekkel megtartható.
Forduljon bizalommal a kollégánkhoz, ha szüksége van a szaktudásunkra és a rendelőnk szolgáltatásaira! Ne habozzon, mert csak annál rosszabbul fogja magát érezni, mert a beteg íny, a fájó fog nem gyógyul meg magától! Egyeztessen időpontot a megadott elérhetőségeink egyikén és nyerje vissza fogai egészségét!