A fogínybetegségek napjaink leggyakoribb fogászati kihívásai közé tartoznak, melyek sokak mindennapjait nehezítik meg, pedig egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne a baj. Ismerjük meg most a fogíny egészségét veszélyeztető tényezőket, köztük az egyik legnagyobb ellenség, azaz a dohányzás hatásait!
Milyen az egészséges és a beteg fogíny?
Az íny egészséges állapotban halvány rózsaszín, feszes, szorosan illeszkedik a fogakhoz és semmi esetre sem vérzik. Alapvető feladata, hogy védelmet nyújtson a fogak nyaki részének, valamint a fogágynak.
A nem megfelelő szájhigiénia következtében azonban lepedék, majd fogkő képződik a fogakon, ami irritálja az ínyt és gyulladást okoz. Fokozatosan mélyülő fogínytasakok alakulnak ki, amelyek ideális környezetet biztosítanak a baktériumok szaporodásához. A fogínygyulladás első jelei közé tartozik a fogmosás közbeni vérzés, a vörös, duzzadt íny, valamint a kellemetlen lehelet.
Ha ezekkel a problémákkal nem fordulunk fogorvoshoz, lassan, de biztosan kialakul a fogágybetegség, amely már a fog rögzítő szöveteit is károsítja. Ennek következménye lehet a fogak kilazulása, végső esetben pedig a fogvesztés.
A dohányzás hatásai a fogínyre
A dohányzás az egyik legjelentősebb rizikófaktor. Azok, akik dohányoznak, kétszer-háromszor nagyobb eséllyel szenvednek fogínybetegségekben, mint a nemdohányzók. Ez több tényezőnek köszönhető:
- A nikotin érszűkítő hatása miatt csökken a fogíny vérellátása, ami lelassítja a gyógyulási folyamatokat, ráadásul a korai figyelmeztető jeleket is elfedi.
- A dohányzás hatására megváltozik a szájüregi baktériumflóra, ami szintén elősegíti a fogínybetegségek kialakulását.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a dohányzók számára a fogászati kezelések is kevésbé hatékonyak lehetnek. Kutatások szerint a fogkő eltávolítás után lassabb a gyógyulás és az implantációs beavatkozások is kevesebb eséllyel sikeresek.
A rendszeres fogorvosi kontroll jelentősége
Ahogy a fogászati problémák általában, a fogínyproblémák is nehezen észrevehetőek a kezdeti időszakban. Éppen ezért fontos a félévente történő fogorvosi ellenőrzés, akkor is, ha egyetlen panaszunk sincs.
A kontrollvizsgálatok alkalmával a szakember nem csak a fogak állapotát ellenőrzi, hanem a fogíny egészségét is, és olyan megoldásokkal, mint amilyen a fogkő eltávolítás, időben be lehet avatkozni. A fogorvos emellett személyre szabott tanácsokat adhat a megfelelő szájhigiénia fenntartásáról, speciális eszközöket javasolhat a hatékonyabb tisztításhoz.
Dohányosok esetében különösen fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés, hiszen a fogínybetegség gyakran rejtve marad a vérzés hiánya miatt!
Képes regenerálódni a fogíny?
A jó hír az, hogy a szervezet, így a fogíny is képes regenerálódni, ha lerakjuk a cigarettát. A leszokást követően néhány héten belül javul a fogíny vérellátása, ezzel együtt a szövetek tápanyagellátása is, hat hónap után pedig jelentősen csökken a fogínybetegségek kockázata.
A leszokás nehéz folyamat, de a fogíny egészségére gyakorolt pozitív hatása viszonylag rövid távon is érezhető, ami további motivációt jelenthet, azt pedig tudjuk jól, hogy hosszú távon az általános egészségi állapotra kihat.
Látogasson el fogászati rendelőnkbe!
Rendelőnkben nagy hangsúlyt fektetünk a fogínybetegségek megelőzésére és kezelésére. Szakembereink segítenek Önnek megőrizni fogínyének egészségét és a legmodernebb módszerekkel kezelik a már kialakult problémákat.
Ne hagyja figyelmen kívül a figyelmeztető jeleket! Fogai és fogínye egészsége nem csak az esztétikus mosoly, hanem az általános jóllét záloga is, fordítson kellő figyelmet rá és foglaljon egy időpontot fogászatunkra!