A ragyogó mosoly alapja az egészséges fogsor és íny, ugyanakkor a fogkő megjelenése sokkal több, mint esztétikai probléma. A következőkben megnézzük, hogyan ismerhető fel, és mire lehet számítani eltávolítása közben, illetve után!
A fogkő kialakulásának korai jelei
A fogkő tulajdonképpen megkeményedett lepedék, amely a fogak felszínén megtapad. Kezdetben puha, fehéres lepedéket tapasztalhatunk, ha azonban ezt nem távolítjuk el újra és újra, ásványi anyagokkal telítődik és megszilárdul, létrehozva ezzel a fogkövet.
Az első jelek közé tartozik, hogy a fogak felülete egy kissé érdessé válik, amelyet a nyelvünkkel érzékelhetünk. Először általában az alsó metszőfogak nyelv felőli oldalán és a felső őrlőfogak külső felszínén jelenik meg, és sárgás-fehéres színű, idővel viszont sötétbarnává vagy feketévé válhat, különösen a dohányosoknál.
Ha tehát azt tapasztaljuk, hogy fogmosás után is marad egy érdes felület a fogakon, vagy sárga lerakódásokat látunk a fogak és az íny találkozásánál, valószínűleg fogkővel van dolgunk.
Az íny változásai szintén árulkodó jelek lehetnek, ha a fogíny vöröses színű, duzzadt, fogmosás közben akár vérzik is, az már gyulladás jele lehet. A kellemetlen szájszagért szintén lehet felelős a fogkő és az általa okozott bakteriális fertőzés.
Ha a fogkő már kialakult, egyértelműen szakember segítségére van szükség, a legtöbb embert pedig ilyenkor az érdekli, hogy mire számíthat a beavatkozás alkalmával.
Fájdalmas a fogkő eltávolítása?
Az ultrahangos fogkő eltávolítás az egyik leghatékonyabb módszer, mely során általában csak enyhe nyomást és rezgést lehet érzékelni. A legtöbb páciens számára kissé kellemetlen ugyan, de nem fájdalmas.
Abban az esetben, ha az íny gyulladt vagy a fogkő mélyen benyúlik az íny alá, érezhető fájdalom, ilyenkor a fogorvos helyi érzéstelenítőt alkalmazhat, ez azonban ritkán szükséges egy rutinszerű beavatkozás alkalmával.
Fontos azonban megjegyezni, hogy minél tovább halogatjuk a fogkő eltávolítását, annál több lerakódás keletkezik, és annál nagyobb az esélye, hogy a kezelés kellemetlen lesz. A rendszeresség tehát itt is a legjobb út, nem csak az egészséget szolgálja, hanem kíméletesebb is.
Előfordulhat utána fogérzékenység?
A fogkő eltávolítása után átmeneti fogérzékenységet tapasztalhatunk. Ez teljesen normális reakció, különösen akkor, ha jelentős mennyiségű fogkövet távolítottak el. Azért alakul ki, mert a korábban védett területek újra ki vannak téve a különféle ingereknek, hideg, meleg, édes vagy savas ételek és italok hatásainak.
Szerencsére ez az érzékenység valóban csak átmeneti, néhány nap vagy hét alatt magától megszűnhet, de érdemes támogatni a folyamatot speciális, érzékeny fogakra kifejlesztett fogkrém használatával.
Hogyan előzhető meg a fogkő újbóli kialakulása?
- Elengedhetetlen a rendszeres és alapos fogmosás napi kétszer, legalább két percig, valamint a fogselyem használata.
- Érdemes elektromos fogkefére váltani, mivel ezek hatékonyabban távolítják el a lepedéket, mint a hagyományos típusok.
- Az étrend módosítása is segíthet: a zöldségek és gyümölcsök rágása természetes tisztító hatással bír.
Kíméletes megoldásokkal várjuk!
Fogászatunkon ultrahangos technológiát alkalmazunk, ami lehetővé teszi a fogkő pontos és alapos eltávolítását, miközben minimálisra csökkenti a fogzománc sérülésének kockázatát, és ahogy azt fentebb említettük, fájdalommentes is.
Ne halogassa a fogkő eltávolítását! Jelentkezzen be hozzánk egy kezelésre, szakértőink személyre szabott tanácsokkal is ellátják, hogyan előzheti meg a fogkő kialakulását a jövőben!