A fogápolás az év minden szakában fontos, de a téli hónapokban extra figyelmet érdemel. Íme a legfontosabb tudnivalók, hogy megőrizze fogai épségét és szépségét!
A fogápolás fontos része az egészséges életmódnak, nem csak a szép mosolyért, hanem a szervezet védelméért is megéri odafigyelni rá. A téli hónapokban különösen nagy kihívást jelenthet a fogak megóvása, de egy kis odafigyeléssel nem kell komoly problémák miatt aggódnia. Talán elsőre furcsán hangzik, de néhány életmódbeli változtatás már sokat segíthet, hogy rendben legyen a fogak egészsége és a szájhigiénia.
Téli életmód tippek a fogak egészségéért
- A hideg levegő nem csak a bőrt, hanem a fogakat is kiszáríthatja, ami könnyen fogérzékenységet okozhat. Ha melegen öltözik, sapkát, sálat visel, akkor ritkábban lélegez a száján keresztül, és így megőrizheti a szájüreg nedvességtartalmát. A száraz száj ugyanis kedvez a baktériumok elszaporodásának, ami fogszuvasodáshoz és fogínygyulladáshoz vezethet.
- A téli időszakban Ön is hajlamos többet nassolni, mint máskor? Az édességek nem csak a testsúlyra, hanem a fogakra is rossz hatással vannak, mert a cukor táplálja a fogszuvasodást okozó baktériumokat. Nyugodtan engedjen olykor a csábításnak, de amikor csak lehet, válasszon olyan finomságot, ami segíti a fogtisztítást, például zöldséget, gyümölcsöt, és nassolás után mindig mosson fogat!
- Kerülje a hirtelen hőmérsékletváltozást! Ha hidegben van, ne igyon nagyon forró italt, mert a fogzománc megrepedhet a hőtágulás és összehúzódás miatt, a repedések pedig átjárhatóvá teszik a fogat a savak és baktériumok számára, ami fogszuvasodást okozhat. Ha mégis forró italt kortyol, várjon egy kicsit, amíg a szája felmelegszik.
- Végül egy kis szájápolás. A hideg időben az ajkak könnyen kiszáradnak és berepedeznek, ami amellett, hogy kellemetlen érzés, nehezíti a szájzárást, ez pedig a nyáltermelés csökkenéséhez vezethet. A nyál fontos szerepet játszik a szájüreg védelmében, mert segít kimosni a baktériumokat és a savakat a fogakról. Használjon tehát hidratáló és védő ajakbalzsamot, hogy mindezt megelőzze!
Fogszabályzót visel? Erre figyeljen!
Ha fogszabályzót visel, akkor a téli időszak extra figyelmet érdemel. A hideg levegő, forró italok hatására a fém vagy a műanyag alkatrészek tágulhatnak és összehúzódhatnak, vagyis lényegében elmozdulhat a fogszabályzó. Ezért amennyire csak lehet, érdemes kerülni a szélsőségesen hideg és meleg dolgokat, ezen felül rendszeresen ellenőrizni kell a fogszabályzó állapotát.
A fogorvosi vizsgálat jelentősége télen
A vizsgálat és a fogkőeltávolítás nemcsak a fogak egészségét, hanem az általános egészséget is javíthatja, a fogkő ugyanis több, mint esztétikai probléma. Gyulladást, fertőzést és fogágybetegséget is okozhat, mindezekkel együtt pedig az immunrendszer működését is befolyásolhatja, ami bizony nem jön jól, amikor a szezonális betegségek támadnak.
A fogorvosi vizsgálat során a szakember felismeri és kezeli a fogszuvasodást, a fogínygyulladást, a fogtörést, a fogérzékenységet és más fogászati problémákat, mielőtt azok súlyosabbá válnának. Erre legalább félévente érdemes időt szakítani, de télen különösen fontos, mert hideg időben a fogak érzékenyebbek lehetnek.
Reméljük, ezek a fogápolási tippek Önnek is hasznosak lesznek és segíteni fognak, hogy megőrizze fogai egészségét a téli hónapok kihívásai közepette is. Amennyiben bármilyen kérdése vagy problémája van, ne habozzon felkeresni minket, weboldalunkon megtalálja elérhetőségeinket és az időpontfoglalási lehetőségeket is!