A fogsorunkat nem lehet elrejteni, a mosolygás, beszéd közben mindig szem előtt vannak a fogaink. Árulkodó, ha valaki a szája elé tett kézzel beszél, mert az valamilyen fogászati problémát jelez.
A hanyag fogápolás oda vezet, hogy a fogak, az íny állapota romlani kezd és előbb vagy utóbb veszélybe kerül az épsége is. A szuvas, majd lyukas fogak megmentésének sikere attól függ, mennyire vannak rossz állapotban. A fogorvos elsődleges célja mindig a fogak megtartása. A fogak megóvása érdekében több kezelés is szóba jöhet, attól függően, melyik számít sikeresebbnek. A tömés mellett a gyökérkezelés és a részleges pótlás is gyakran alkalmazott megoldások.
Sajnos bizonyos esetekben már a fogorvosnak sem marad több eszköz a kezében és a foghúzás elkerülhetetlenné válik. A fog helyére fogpótlással implantátumot helyeznek, hogy a fogsor hiányát orvosolják és a szájüreg épségét megtartsák.
A foghúzás után következik a fogpótlás
A rossz fog eltávolítása egy drasztikus lépés, ezt követően csonthiány és szövethiány tapasztalható a szájüregben. A hiányt négy módon lehet pótolni: betét, implantátum, híd és korona vagy héj formájában.
A foghúzást követően még nem lehet azonnal elvégezni az előjegyzett beavatkozást, hiszen a fogeltávolítás helyének regenerálódásra is szüksége van. A regeneráció több hónapig is eltarthat, ezért ideális esetnek az számít, ha a fogeltávolítást követően fél évvel történik meg a fogpótlás.
Mi történik, ha túl hamar készül pótlás a foghiány helyére? Az íny és a csont változásokon megy keresztül és mielőtt még elnyerné a regenerálódást követő, végső formáját, nem szabad mintát venni róla és pótlást készíteni. A kész pótlás körül megváltozhat a környezet, ami a pótlás stabilitását és épségét is veszélyezteti. A páciens számára ez plusz költséget és plusz időt jelent, ráadásul a fogpótlás is sikertelen lesz.
A helyes gyakorlat tehát a minél hosszabb várakozási idő, annak érdekében, hogy egy megbízható és időtálló, tökéletesen illeszkedő fogpótlás készüljön. Az ideiglenes fogpótlások alkalmazása segít abban, hogy a páciens mosolya esztétikailag kielégítő maradjon erre az időre.
Meddig terjed a fogpótlás tartóssága?
Azt gondolnánk, hogy egy fogpótlás vagy implantátum a rögzítéstől számítva már végleges és bármeddig a helyén marad, anélkül, hogy veszítene az értékéből. Az igazság az, hogy a fogpótlások és implantátumok élettartama is véges.
A fogpótlás élettartama több tényezőtől is függ, tehát nem lehet egy, minden pótlásra érvényes szavatossági időt meghatározni. A fogpótlás típusa, az alapanyaga meghatározó az élettartam szempontjából és az is lényeges, hogy a páciens mennyire lelkiismeretesen végzi el a mindennapos szájápolást a későbbiekben.
A pótlás minősége mellett természetesen az is számít, hogy a szakember, aki a műveletet végzi, mennyire tud kiváló munkát végezni. Attól nem kell tartani, hogy a pótlás sérül, mert erős anyaga, stabil rögzítése ellenállóbbá teszi a természetes fogaknál. A komfortos rágás garantált, a fogpótlás viselése kényelmes.
Az élettartamot tekintve sok éven át lehet számítani egy fogpótlásra, típustól függően minimum nyolc évig biztosan kitart. Egyes fogpótlások több évtizedig is tökéletes állapotban maradnak, természetesen a megfelelő ápolás és karbantartás mellett.
A fogászati rendelőnkben mindenki azért dolgozik, hogy a páciensek minél szebb és egészségesebb mosollyal távozhassanak tőlünk. A honlapunkon feltüntettük az elérhetőségeinket, egyeztessen minél előbb időpontot a kiválasztott kollégánkkal a fogai érdekében!