Senki sem ismeri jobban a testét, mint saját maga, épp ezért érdemes figyelni a legapróbb változásokra is, hiszen ezek néha figyelmeztetések, hogy valami nincs rendben. A fogszuvasodás is egy ilyen, kezdetben nehezen észrevehető, alattomos folyamat, amivel mindenképpen érdemes foglalkozni.
Nem a fájdalom az első jel!
A szuvasodás kezdetben apró zománchibák formájában jelenik meg. Bár ezek szabad szemmel nem, vagy alig láthatóak, a fogzománc károsodására utal a hideg vagy meleg ételekre, italokra való érzékenység. Ha a szuvasodás mélyebb rétegekbe hatol, az édes és savas ételek is kellemetlen érzetet okozhatnak.
Egy másik figyelmeztető jel lehet az elszíneződés. A szuvasodás következtében a fog felszínén fehéres, barnás, majd fekete foltok jelennek meg. A fehér foltok gyakran még visszafordítható állapotot jeleznek, fluoridos kezeléssel megállítható lehet a folyamat, de az elszíneződés alapvetően azt jelzi, hogy a szuvasodás elkezdett mélyebbre hatolni.
Ha a fogszuvasodás tovább halad a dentinbe, előfordulhat spontán, nyilalló fájdalom. Ez már komoly figyelmeztetés arra, hogy ideje fogorvoshoz fordulni, mivel a baktériumok elérhetik a fogbél területét, ami gyulladáshoz és ezzel együtt erős fájdalomhoz vezethet.
A legjobb tömés sem tart örökké
A fogtömés megoldja ugyan a szuvasodás problémáját, de ez nem jelenti azt, hogy többé nem kell foglalkozni vele. A tömések élettartama anyagtól és igénybevételtől függően változó lehet, de a modern kompozit tömések általában 5-10 évig biztosítanak megfelelő védelmet. Na és utána?
Amikor a tömés már nem látja el megfelelően a funkcióját, a fog védtelen marad a baktériumokkal szemben. Ez idővel újabb szuvasodáshoz vezethet, amely mélyebbre hatolhat, és komolyabb kezeléseket tehet szükségessé, például gyökérkezelést.
A rendszeres fogorvosi ellenőrzés ebben az esetben is fontos, hiszen segít felismerni a tömések elhasználódását, így azok időben cserélhetők anélkül, hogy komolyabb problémák alakulnának ki. Épp ezért évente legalább egy alkalommal érdemes részt venni fogászati szűrésen, akár van panasz, akár nincs.
Ebben az esetben is vannak azonban figyelmeztető jelek, melyek segíthetnek felismerni, hogy ideje fogorvoshoz fordulni.
Mikor kell cserélni a tömést?
- A csere szükségességére utaló egyik leggyakoribb jel a tömés körüli apró repedések megjelenése. Az idő előrehaladtával ugyanis a tömés anyaga elhasználódik, melynek következtében megrepedhet vagy elválhat a fogtól.
- Ha a rágás bizonytalanabbá válik, az arra utalhat, hogy a tömés elmozdult a helyéről, ami egyenes út ahhoz, hogy a fog szerkezete meggyengüljön, vagyis szintén egyértelmű jele annak, hogy a tömés cserére szorul.
- Egy meglazult tömés nem csak a fog belsejét hagyja védtelenül, hanem fájdalmat és kellemetlen érzést is okozhat, vagyis sürgősen fogorvoshoz kell fordulni, csakúgy, mint a legszerencsétlenebb esetben: ha a tömés kiesik.
Ne halogassa a fogászati kezelést!
A prevenció és az időben elvégzett kezelések segítenek elkerülni a komoly problémákat, legyen szó szuvasodásról vagy elhasználódott tömésekről. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a rendszeres fogorvosi vizsgálatokon résztvevők sokkal kevesebb súlyos beavatkozáson esnek át életük során, mint azok, akik kerülik a rendelőt, amíg csak lehet.
Ha bizonytalannak érzi magát, segítünk eldönteni, hogy szükség van-e valamilyen beavatkozásra és átbeszéljük a lehetőségeket. Fogászati rendelőnkben a legnagyobb szakértelemmel és modern technológiákkal dolgozunk azért, hogy fogai egészségesek és épek maradjanak. Foglaljon időpontot!